Salamannopea kiivismoothie G

Tämä smoothie on yksi ehdottomista lemppareistani, jota teen aina kiivien ilmestyessä kauppoihin. Makea banaani, täyteläinen ja pehmeä avokado ja kirpsakka kiivi. Jatkeeksi hieman kauramaitoa ja lisähappoa sitruunamehusta. Surautetaan tasaiseksi ja valmista! Kaiken hyvän lisäksi täydellistä maisteltavaa vauvan ensimmäisiin lusikallisiin.

Salamannopea kiivismoothie

Ainekset

-2 banaania

-2 kiiviä

-1 avokado

-1 rkl sitruunamehua

-1 ½ dl kauramaitoa

kiiviä koristeluun

Ohje

1.Kuori ja pilko banaanit ja kiivi.

2.Halkaise avokado ja poista kivi. Koverra hedelmäliha lusikalla.

3.Siirrä banaani, kiivit ja avokado korkeaan kulhoon. Mittaa mukaan sitruunamehu ja kauramaito. Aja tasaiseksi sauvasekoittimella tai tehosekoittimessa. Jaa laseihin ja nauti!

Vinkki! Osa kiivin ravinteista on sen kuoressa. Jos käytät luomulaatuisia kiivejä, voit vain pestä ne huolellisesti ja lisätä smoothieen kuorineen.

Huom! Tämä smoothie on ravitseva, ihanan pehmeä ja miedon makuinen. Siis täydellistä maisteltavaa vauvalle ensimmäisistä lusikallisista lähtien 🙂

2 thoughts on “Salamannopea kiivismoothie G

  1. Päivitysilmoitus: Lämmittävää beanit -pataa ja kvinoaa eväsrasiaan | Vegaanin ruokavuosi

  2. Päivitysilmoitus: Helpot vegaaniset pääruoat ja välipalat | Vegaanin ruokavuosi

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s