Mansikkavispipuuro

Meillä on niin ”pieni” pakastin, että usein säilötään mansikka soseeksi ajettuna. Ajattelin vielä fiilistellä kesää ja mietin jotain mihin soseet upottaisin. Arjen alkaessa on hyvä olla kaapissa välipalaa, joten ajattelin keittää ison kattilan vispipuuroa. Vispipuuroon olen käyttänyt usein mustaherukkaa tai vadelmaa, mustikkaakin. Mutta tämä mansikka! Oh, niin hyvää!

Hyvän vispipuuron salaisuus taitaa olla tarpeeksi löysä sekä sileä puuro ja kunnon vispaaminen. Mummini on minun vispipuuro -idoli. Hän vatkaa puuron aina ikivanhassa yleiskoneessa ja muistan sen käyneen välillä puolikin tuntia. Tätä puuroa ei tarvitse toki vatkata niin kauaa, mutta ole kärsivällinen. Lopputuloksena on puuro, joka on kuin mansikkavaahtoa!

Mansikkavispipuuro

  • Annoksia: 8
  • Tulosta

Ainekset

  • 1 l vettä
  • ½ – ¾ dl sokeria
  • 4 dl mansikkasosetta
  • 1 ½ dl mannasuurimoita
  • ½ tl suolaa

Ohje

  1. Kuumenna vesi kiehuvaksi. Sekoita joukkoon osa sokerista ja mansikkasose.
  2. Lisää mannasuurimot pienissä erissä samalla jatkuvasti vispaten. Anna poreilla miedolla lämmöllä välillä sekoittaen n. 10 minuuttia.
  3. Lisää suola ja tarkista maku. Lisää tarvittaessa vielä sokeria.
  4. Nosta kattila liedeltä ja anna jäähtyä täysin (voit nopeuttaa jäähtymistä siirtämällä kattilan esim. kylmään vesihauteeseen).
  5. Lopuksi vatkaa puuroa sähkövatkailmella tai monitoimikoneessa niin kauan, että puuro on vaahtomaisen kuohkeaa. Kaada tarjoiluastiaan ja koristele tuoreilla mansikoilla.

Muokkaa vauvalle!

Tämä puuro on oivallista välipalaa vauvalle 6 kk eteenpäin, kun jätät suolan ja sokerin ohjeesta pois.

One thought on “Mansikkavispipuuro

  1. Päivitysilmoitus: Helpot vegaaniset pääruoat ja välipalat | Vegaanin ruokavuosi

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s